خبری خوش برای اهالی بازار سرمایه/ افزایش نقش صندوق های سرمایه گذاری در بورس

دسته بندی بازار سرمایه

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه ضریب حضور صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه در مصوبات جدید این سازمان 10 درصد افزایش پیدا کرده است، گفت: پیش از این ظرفیت صندوق های سرمایه گذاری برای حضور در بازار سرمایه 70 به 30 درصد بود که در مصوبه جدید سازمان بورس و اوراق بهادار این نسبت به 60 - 40 رسیده  است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست با خبرنگاران با بیان این مطلب به خبرنگار "سنا" گفت: بر اساس قوانین جدید صندوق های سرمایه گذاری می توانند تا 40 درصد منابع مالی خود را به خرید سهام و اوراق منتشر شده در بازار سرمایه اختصاص دهند.

عضو شورای عالی بورس افزود: هم اکنون برای کمک کردن به بازار سرمایه سقف خرید سهام از 10 درصد به 15 درصد افزایش داده شده است. بدین ترتیب کف تعیین نشده است بلکه سقف برای خرید سهام، باز شده است.

وی افزود: تامین مالی از طریق بازار سرمایه باید حتما صرف تامین مالی از طریق بازار سرمایه شود نه آنکه سپرده بانکی شود.

دکتر محمدی گفت: پیش بینی می شود این اقدام به نفع بازار سرمایه باشد و منابع بیشتری را برای تزریق به بازار سهام آزاد کند.

وی با بیان اینکه نقدینگی در کشور بالا است گفت: یک تریلیارد تومان نقدینگی کشور است و 1.3 تریلیارد تومان تولید ناخالص ملی ماست. اما از آنجایی که برخی منابع زمین گیر شده است و برخی منابع به دلیل تورم بالا در بعضی از بخشها بازده بی دردسر به دست می دهند نقدینگی وارد بازار سرمایه نشده است.

دکتر محمدی ابراز امیدواری کرد: با رشد کلی اقتصاد، افزایش قیمت محصولات و پذیرش ریسک توسط سرمایه گذاران بخشی از نقدینگی وارد بازار سرمایه می شود.


آدرس اصلی خبر لینک منبع اصلی